No niin. Se on sitten uusi vuosi ja uudet kujeet. Uuden vuoden viikonloppu eteni hyvin rauhallisissa merkeissä täällä Satakunnan sydämessä. Vuoden vaihtuessa seisoimme eturivissä Porin Etelärannassa katsastamassa upean ilotulituksen musiikkeineen. Jussi Hakulisen Joutsenlaulu aiheuttaa väristyksiä meissä molemmissa, eri syistä kylläkin. Voitte arvailla kummassa inhosta – ja kummassa ihastuksesta. Joka tapauksessa ilotulitus oli upea ja rouva kiekui Satakunnan laulun sydämensä kyllyydestä niin kuin monta kertaa aiemminkin. Ystäväpiirissämme oli nimittäin vuosikaudet tapana aloittaa bileet kajauttamalla Satakunnan laulu, joka on maakuntalaulujen helmi, sanon minä. Uusi vuosi vaihtui pienen kuoharipullon voimalla, jonka olimme ottaneet mukaamme Poriin ja sinetöitiin halauksin ja suudelmin.
Perjantaina olikin sitten hieman väkevämmät aineet pelissä. Internetistä selvisi että tämä kyseinen coctail on hyvin suosittu juuri nyt – ja mitä ilmeisemmin on ollut jo pitemmän aikaa. Rouva löysi Internetin ihmeellisestä maailmasta Camparin upeat kalenterikuvat eli Red Diaryt viime vuosilta ja näki itsensä siemailemassa Kate Hudsonin tapaan upeaa, punaista, Campari-drinkkiä. Negroni vaikutti kiinnostavalta sekoitukselta. Mielikuvista tekoihin. Tarvittavat juomat hankittiin ja Trubaduuri hämmensi rouvalle muutaman drinkin perjantai-illan ratoksi, jotka F siemaili uudessa, punaisessa kietaisumekossaan yhdessä aviomiehensä kanssa, joka myös tykästyi drinkin makuihin.
Internetistä löytyy useampi versio, mutta T sekoitti Negronin seuraavalla tavalla:
1 osa Camparia
1 osa giniä
1 osa punaista vermuttia (makea)
jäitä
Ai miltä Kate Hudson näytti siemaillessaan Campari-drinkkiään? No tältä:
Tämä rouva ei ehkä näyttänyt ihan samalta villasukissaan sohvan nurkassa, mutta sellaista elämä on. Tänäkin vuonna. Hyvää vuotta 2017 vielä kerran ihan kaikille!
F
Tuo Hudsonin kädessä oleva drinkki on Venetian Spritz, jota olemme maistelleet jo monta vuotta ja käsäisin teen sitä mökillä. Siihen tulee aperolia, proseccoa ja vichyvettä. Suhteiden pitää olla oikein, aperol ei saa maistua liikaa. Mutta varmaan huomaisittekin sen ohjekirjasta. Aperolia ei välttämättä saa maalaisalkosta…Cheers! t. Jaana
TykkääTykkää
Cheers! ❤
TykkääTykkää